Po stopách patronů regionu
Vydejte se na výlet krajinou Nepomucka, navštivte místa kudy dle legend putoval biskup sv. Vojtěch.
Tip na výlet P. Vítězslava Holého
Své putování začneme přímo u kolébky svatého Jana Nepomuckého, v městečku Nepomuk. Janova rodná kolébka se nalézala v místech, kde věhlasný architekt Kilián Ignác Dientzenhofer (1689-1751) vyzdvihl v letech 1734-38 honosný barokní chrám zasvěcený právě svatému Janu Nepomuckému. Kamenná deska nad vstupním portálem vchodu nese šternberskou hvězdu, znak Martiniců a latinský nápis, obsahující kromě jména Jana Nepomuckého i jména zelenohorských pánů, kteří se o stavbu zasloužili. V kostele jsou od roku 2012 čtyři nové zvony, doplňující ten původní, a odlité z úcty k tomuto světci. Naráz zvoní každý den v pravé poledne a v 6 hodin odpoledne. Svatý Jan z Nepomuku coby patron vod ochraňuje mnoho mostů, s jeho sochou se tak setkáme hned na mostě pod druhým nepomuckým kostelem, zasvěceným sv. Jakubovi. Další Janovy sochy najdeme například na nepomuckém náměstí, pod zámkem Zelená Hora u studánky sv. Jana (třetí zastavení na Naučné stezce Pod Zelenou Horou), v místní části Dvorec či v okolních obcích, ve Spáleném Poříčí, Těnovicích, Třebčicích, Vrčeni či nejnověji v Prádle. Janovy kostelíky a kapličky najdeme v Budislavicích, Maňovicích či v Nových Mitrovicích. Více o jeho životě se můžete dozvědět přímo pod levou věží kostela v Nepomuku, kde je stálá Svatojánská expozice, či ve Svatojánském a nepomuckém muzeu.
V našem kraji najdeme rovněž spoustu odkazů na druhého patrona kraje, sv. Vojtěcha. Už vrch Zelená hora souvisí s Vojtěchovou legendou, dokládá to nejen uctívaný kámen sv. Vojtěcha v zelenohorském kostele, ale i kaplička šlépěje sv. Vojtěcha v Zelenodolské ulici v Nepomuku, s otiskem chodidla tohoto světce. Nad Žinkovy se rozprostírá vrch Pouzdřím, kde si prý svatý Vojtěch podříml, odpočal. To severovýchodně od vsi Vrčeň je naopak kaple sv. Vojtěcha a pověst o prameni, který k ní byl potrubím sveden, praví, že pod protějším vrchem Štědrý pracoval na poli slabý a nemocný rolník, který zároveň trpěl neuvěřitelnou žízní i hladem. Když to svatý Vojtěch uviděl, zželelo se mu nebohého člověka, vzal do ruky luk a šíp a vystřelil po jelenovi, který se pásl na okraji lesa. Minul, ale ze země vytryskl vydatný pramen, který od těch dob poskytoval rolníkovi životodárnou tekutinu, krev matky země.
Rolník po ní brzy zesílil tak, že jelena sám srazil k zemi. Vojtěch se mezitím odebral do samotné vsi, kde na biskupa vrčeli psi, poštvaní místními pohany. Nebyl přijat, ale odehnán, a tak přišla obec Vrčeň ke svému jménu. Povídá se také, že při jedné ze svých cest procházel Vojtěch zelenohorským lesem, když tu pojednou vyskočili ze křoví nenasytní loupežníci a chtěli jej okrást. Dodnes se tomuto místu říká Vyskočilka. Jiná příhoda se odehrála přímo na nepomuckém náměstí. Po dlouhé cestě usedl zde Vojtěch k odpočinku. A protože byl unaven, zanedlouho usnul. Hloupý sluha, který hnal kolem dobytek na pastvu, však zatroubil spícímu do ucha. Za trest prý ohluchl. Barokn í sloup se sochou sv. Vojtěcha dlouho připomínal lidem tento podivuhodný příběh. Dnes se nalézá před nepomuckým arciděkanstvím, kam byl z náměstí druhotně přemístěn. Další Vojtěchovy sochy najdeme v kostele na Zelené Hoře, ve Vrčeni či u obce Kokořov.