Přeskočit na obsah
MENU

Z prvního příměstského tábora ve Fénixu Nepomuk

Poslední červencový týden proběhl první příměstský tábor našeho volnočasového centra. Zúčastnilo se ho 14 dětí vě věku 6-10 let (nabízeno bylo věkové rozpětí do 12 let). Děti se staly námořníky, kteří se vydali na cestu kolem světa, objevovat různé kontinenty a plnit rozličné úkoly. První den jsme vyráběli námořnická trička pomocí linorytu a tisku barvami na textil. Nechyběla výroba osobních lodních deníků, do kterých si děti mohly zapisovat, co zajímavého za den zažily. Od úterý do čtvrtka byla dopoledne věnována lezení na umělé stěně v Sokolovně, které mělo velký úspěch - jeden den si děti vyšplhaly pro krokodýlí zuby. V úterý se námořníci vydali na výpravu do hlubokých lesů na vrchu Šibenice, kde se potkali s indiánem a jeho koňmi - to když se ocitli v Severní Americe. V Austrálii vyráběli didgeridoo, poté, co měli možnost shlédnout hru na tento nástroj  naživo. Na asijském kontinentu námořníci potrénovali spolupráci na úrovni s lektorkou Bárou Polívkovou, která přivezla z východních Čech svůj výukový blok hry na drumbeny, což je multifunkční výuková pomůcka nejen pro děti. Po čtyřdenní plavbě se děti přes úkoly a šifry probojovaly až k truhle pokladů, schované (teď už to můžeme říct), na staré zahradě Arciděkanství. Předtím ale námořníci museli splnit místní těžké úkoly. V nepomuckém Městském muzeu si prohlédly vástavu fotografií ze světa, která se nám tematicky do hry hodila.

Od začátku tábora se děti připravovaly na to, že by mohly v pátek představit rodičům, co za celý týden zažily. Společně jsem se domluvili, že po Fénixu vystaví své výrobky a připraví pro rodiče vernisáž, občerstvení a divadelní scénku. Bylo pro nás radostí, když děti dokázaly spolupracovat a rozdělovat si role a dovedly přípravy do zdárného konce, jak se mohlo na 20 diváků v pátek přesvědčit.

Na závěr bych za vedení Fénixu vyjádřila velké díky celému týmu - Martině Vlasové (Havlíčkové), která zpracovala celou kostru tábora a měla na starosti většinu programu a zajištění horolezení; Majdě Roušalové, která se dětem věnovala celý týden a byla pro ně tak parťákem, zajišťujícím bezpečí; Evě Valmové za doprovody dětí, respektující komunikaci, zásobování a převozy materiálu; Verče a Martě Sedlákovým za focení, video, výpomoc a neutuchající nadšení; Jitce Kahounové za lektorování keramiky a další pomoc. Děkuji také pracovníkům Městského muzea, kteří dětem předali vzkaz a pustili je na výstavu, a Hance Černohousové z Arciděkanství za provedení dětí, společné krmení oveček a hlídání pokladu. :)

Přesvědčily jsme se, že abychom zajistily kvalitní aktivity pro tak velkou skupinu temperamentních dětí, je opravdu potřeba tým a spolupráce a samozřejmě nadšení a vlastní zapálení pro věc, a to všechno letošní tým měl. Samozřejmě jsme zjistily, na čem můžeme zapracovat, a věříme, že příští rok nabídneme tábory ještě kvalitnější.

Doufáme, že zúčastněné děti a jejich rodiče vnímají tento náš počin podobně...

Text: Lucie Korbová.

Foto: Veronika a Martina Sedlákovy, Hana Černohousová.

Fotogalerie