Přeskočit na obsah
MENU

Vinobraní zakončilo letní sezonu

Poslední zářijovou sobotu se na Zelenohorské poště v Nepomuku konal již šestý ročník hudebně-gastronomické akce Zelenohorské vinobraní.

Víno se v Nepomuku pěstovalo už ve středověku, první sazenice révy přinesli zřejmě již ve 12. století cisterčtí mniši z Burgundska. A i dnes na místních zahrádkách nějaký ten keřík vinné révy najdeme – třeba právě na nádvoří staré pošty, prastarou burgundskou odrůdu Pinot Noir.

Vinařský festiválek ovšem po hudební stránce do tak dávné minulosti nemířil, i když nabídl také slovenské či moravské lidové písničky z 19. století v podaní plzeňské skupiny Tabasker.  Swingovou taneční náladu přinesli The Dixie Hot Licks  s vydatnou dávkou dixielandu a starého jazzu. A současnou autorskou písničkářskou tvorbu představilo trio Kočí-Boháč-Sedláček vystupující pod názvem Tři barvy folku. Závěr venkovní produkce byl v podání skupiny Sebevrány se zpěvačkou Alenou Ženíškovou, jejíž tvorba se pohybuje na křehké hranici mezi alternativou, jazzem, rockem a hip-hopem.

Na vinobraní bylo možné ochutnat produkty z několika malých vinařství – a to zejména z Moravy: od Jiřího Šilinka z Pavlova, BMVinařství z Tvrdonic, Moravčíků z Horních Věstonic, Nového vinařství a Jiřího Malíka z Drnholce. Drnholec spojuje s Nepomukem jedna historická osobnost – Václav Vojtěch hrabě ze Šternberka, který ve druhé polovině 17. století vlastnil nejen panství Zelená Hora a Horažďovice, ale i Drnholec. Na Zelenohorské poště, kterou tehdy držel jeho hejtman Daniel František Táborský z Hiršfeldu, se tedy již tenkrát pila nepochybně i vína z Drnholce, stejně jako dnes. V nabídce letošního vinobraní bylo též několik ochutnávek ze vzdálenějších krajin – z Francie a Itálie. Nechyběl samozřejmě ani burčák z Pálavy. Opět bylo možné i ochutnat nejrůznější dobroty z různých koutů světa – sýry a sušené salámky z Francie, klobásy od místních řezníků, hamburgery s kreolskou omáčkou, burgundské šneky, libanonský hummus, quiche či palačinky.

Akce, kterou pořádal zapsaný spolek Nepal, se zúčastnilo celkem téměř dvě stě lidí a přes mírně větrnější počasí si snad užilo jeden z posledních teplých víkendů. Kavárna na Zelenohorské poště se tímto rozloučila s letošní sezónou, pravidelně otevřená bude zase až s příchodem příštího léta. Místní muzeum veteránů bude možné navštívit ještě o říjnových víkendech.

Text a foto: Pavel Kroupa.

Fotogalerie