Přeskočit na obsah
MENU

Trosky německé stíhačky doplnily expozici Liberator

Trosky německé stíhačky včetně raketnic, nové informační panely i vitríny. To od letošní sezóny nabízí rozšířená expozice Liberator v Městském muzeu Nepomuk.

Příběh mužů poručíka Goddarda je součástí sledu událostí, které se odehrály 22. února 1944 na obloze nad podstatnou částí jihozápadních Čech. Rozpoutala se nelítostná letecká bitva, jejíž obětí se kromě tří amerických čtyřmotoráků staly také čtyři německé dvoumotorové stíhačky Messerschmitt Bf 110 G-2. Luftwaffe vyslala proti americkým strojům hodlajícím zničit závody firmy Messerschmitt u města Regensburg doslova vše, co měla k dispozici. Ještě před proniknutím části bombardovacího svazu nad území protektorátu byly Liberatory napadeny Messerschmitty Bf 110 se základnou ve Welsu vzdáleného asi 120 km vzdušnou čarou jihovýchodně od Nepomuku. Bez doprovodných stíhaček byly Liberatory vystaveny zničující střelbě palubních kanónů a neřízených raket instalovaných na křídlech německých dvoumotoráků. Krátce po poledni vybuchuje ve vzduchu Liberator poručíka Merkla a pouhých pár minut poté potká stejný osud bombardér poručíka Goddarda. Zasažen je i stroj poručíka Malase, který se nakonec zřítí také. Američané se brání a opětují palbu. Postupně padají z nebe čtyři německé „Stodesítky“, všechny od Zestörergeschwader II/ZG 1 se sídlem ve Welsu. Nárazem o zem je zcela zničen stroj Oberfeldwebela Franze Meissla, který se zřítil poblíž Hartmanic. Meissl i jeho radista/střelec Paul Metz si zachraňují život včasným opuštěním kokpitu padajícího letounu. Méně štěstí měla posádka Bf 110 Heinze Schlenkerta. Zatímco střelec/radista se zachránil na padáku, pilot zahynul při nezdařeném pokusu o seskok. Jeho letoun dopadl poblíž Líšťan na severním Plzeňsku. Další dva dvoumotorové Messerschmitty nouzově přistály v oblasti Kasejovic.

V roce 1991 byly na Dubči vykopány trosky Liberatoru poručíka Goddarda, které jsou dnes součástí expozice B24 Liberator. V říjnu 2014 byly poblíž Líšťan objeveny trosky dvoumotorového letounu Bf 110 G-2, pilotovaného osudného 22. února 1944 Heinzen Schlenkertem. Pouze drobné kusy hliníkového plechu nalezené v místech Schlenkertova Zerstöreru dávaly tušit, že v zemi mohou být ještě další části z dvoumotorového Messerschmittu. V průběhu průzkumu, vedeného Mgr. Janem Vladařem, Pavlem Krejčím a Petrem Hruškou, vydalo pole na dohled od silnice na Karlovy Vary dva motory Daimler Benz 605, podvozkové nohy, reduktor, fragment přídě stroje, raketnice pro 21cm střely a řadu dalších pozůstatků po kdysi obávaném stroji. Některé z nálezů nyní mohou návštěvníci městského muzea spatřit na vlastní oči. Muzeum nezapomíná ani na další posádku amerického bombardéru, která 22. února 1944 přinesla válce oběť nejvyšší. Deset mužů poručíka Merkla zemřelo v boji a získalo smutný primát prvních obětí z řad příslušníků amerického letectva ve válce proti nacistickému Německu nad územím předmnichovského Československa.

Expozice je přístupná v provozní době Městského muzea Nepomuk.

Vznik expozice byl finančně podpořen Plzeňským krajem.