Přeskočit na obsah
MENU

Říjnové odpoledne protne osudy soch a básní

Zcela mimořádná akce se odehraje 24. října v plzeňské galerii 13. Pro Nepomucko hned z několika důvodů. Uvedena zde do života bude jednak nová publikace s názvem „Děkuji“, která propojí básně Hany Gerzanicové především z našeho regionu s obrázky místních malířů z Atelieru-K. Kniha v samém závěru ale prozradí také dvě významné realizace, které se teprve v našem regionu chystají pro rok 2019, pokud jim osud bude přát. Jedna z nich souvisí s realizací přelomového díla významné akademické sochařky Marie Uchytilové. Vzpomínat na ni proto přijde její dcera, Sylvia Klánová. 

V příštím roce si připomeneme 95. výročí narození ak. soch. Marie Uchytilové a 30. výročí jejího úmrtí. Zemřela pouhý den před Sametovou revolucí a svobodné země se tedy už nedočkala. Bohužel zároveň s tím, krom tří postav ze sousoší, které nechala do bronzu odlít sama, nikdy nespatřila odlité do bronzu celé své stěžejní a životní dílo, pomník dětským obětem války (82 lidickým dětem) určený pro Lidice. Ten tvořila ve spolupráci s manželem Jiřím V. Hamplem pouze ze svého přesvědčení a bez nároku na honorář téměř 20 let, většinu času až 18 hodin denně, až do jeho konečné podoby. Odlití díla do bronzu však u autorky, která se opakovaně odmítla stát členkou strany, režim nepodporoval. Dílo se proto podařilo realizovat v Lidicích až mnoho let po smrti sochařky, především také zásluhou její dcery Sylvie Klánové. Ta 28. října 2018 převezme za ak. soch. Marii Uchytilovou čestné občanství města Plzně in memoriam. Nutno říci, že o tento fakt se významnou měrou zasloužil náměstek primátora města Plzně, Mgr. Martin Baxa.

Sama M. Uchytilová je autorkou např. busty kardinála Berana, osazené na domě v Křížkově ulici 1 v Plzni, pamětní desky obětem 2. světové války na chodbě Krajského úřadu v Plzni či pomníku obětem heydrichiády na střelnici v Plzni-Lobzích. Jiné realizace této sochařky, která se narodila v Kralovicích a řadu let žila v Plzni, bohužel v Plzeňském kraji ve veřejném prostoru dosud nenajdeme. Zajímavý podtext má ale i československá jednokorunová mince autorky s dívkou sázející lípu, která byla v oběhu v letech 1957-1993. Do ní se autorce tajně podařilo zakomponovat skryté motivy, např. reminiscenci na obnovu lípy od Masarykova pomníku v Plzni, který byl spolu s lípou zničen v roce 1953 v důsledku protestů proti režimu reagujících na tzv. měnovou reformu a obnoven včetně lípy až po revoluci. Regionální autoři Pavel Motejzík a Lukáš Mácha byli v letošním roce vedoucími autorského kolektivu, který za finanční podpory Plzeňského kraje a Plzně vydal publikaci Ve jménu naděje, zachycující rovněž i příběh Marie Uchytilové.

Datum akce nebylo vybráno náhodou, v koncentračním táboře Mauthausen bylo tento den v roce 1942 popraveno střelou do týlu 263 protektorátních občanů ze skupiny tzv. „parašutistů“, tj. spolupracovníků a rodinných příslušníků výsadkářů zúčastněných atentátu na Heydricha.

Na akci srdečně zvou Západočeská galerie a Maják Plzně.