Přeskočit na obsah
MENU

Návštěva Nepomuku je výletem za zábavou, uměním i cestou do historie

Květnová pouť, open-air představení Smetanovy opery Libuše nebo výstava o činnosti a historii policie s názvem Ve službě za všech okolností. To jsou hlavní lákadla letošní turistické sezony v Nepomuku. V malebném městečku nedaleko Plzně, rodišti sv. Jana Nepomuckého, navíc najdete hned čtyři muzea.

Oblíbenou a bezesporu nejnavštěvovanější událostí roku je Nepomucká pouť, která se pravidelně koná u příležitosti církevního svátku svatého Jana Nepomuckého. Součástí pouti, která se odehraje 14.-15. 5., jsou tradiční mše, trh a atrakce. „Nepomucká pouť je živým festivalem, který si užijí celé rodiny. Hlavním hostem bude v sobotu zpěvačka Leona Machálková,“ zve za město Nepomuk Pavel Motejzík.

V sousední obci Klášter se připravuje výpravné provedení Libuše, naší národní opery, kterou složil Bedřich Smetana v roce 1872. Slavnostní premiéru měla v Národním divadle 11. června o devět let později. A ve stejné datum, 11. června, ovšem o sto padesát let později, zazní tato opera přímo v místech nálezu Rukopisu zelenohorského, hlavního zdroje libreta. Titulní role se zhostí Eva Urbanová, roli Přemysla ztvární Svatopluk Sem. Scénu a kostýmy vytvořil přední výtvarník Josef Jelínek a například Libušina bělouše zapůjčí Jezdecký klub Úslavan Blovice, který se pyšní největším soukromým chovem starokladrubského plemene koní. Představení pořádá Mikroregion Nepomucko ve spolupráci s obcí Klášter a městem Nepomuk. Předprodej běží přes www.plzenskavstupenka.cz a infocentra regionu.

V pátek 17. června Nepomuk navštíví nekorunovaný král české dechovky Josef „Pepíček“ Zíma, princ z pohádky o Princezně se zlatou hvězdou.

Od 14. května do konce srpna bude v kostele sv. Jakuba Většího vystavovat německá akademická malířka Victorie Kodl-Janotová, která emigrovala do Německa coby grafička v roce 1969. Vystavovala po celém Německu a také v mnoha dalších zemích.

Za návštěvu stojí i Svatojánské muzeum s unikátní bronzovou plastikou pravé tváře Jana Nepomuckého, které sídlí v historické budově arciděkanství na Přesanickém náměstí vedle kostela sv. Jakuba Většího.

Na Náměstí Aug. Němejce je pak umístěno Městské muzeum a galerie Nepomuk, kde jsou k vidění trosky amerického bombardéru B-24 Liberator z 2. světové války, expozice o historii zámku Zelená Hora nebo o zaniklém cisterciáckém klášteře Pomuk. V průběhu léta zde nebudou chybět ani sezonní výstavy, například ta s názvem Ve službě za všech okolností - Od protektorátní policie k Policii ČR – 1942 – 2022 bude zahájena 20. května. A od 11. června můžete zhlédnout panelovou výstavu zapůjčenou z Českého muzea hudby, která nese název Smetana zapomenut v kameni aneb Výlety zapomníky. Putovní výstava Čokoláda v Československu začne 1. července.

V prostorách galerie bude od začátku května vystavovat výtvarnice Lucie Suchá a v závěru školního roku její hravé obrázky vystřídají výtvarné práce žáků ZUŠ Nepomuk.

Opomenout by návštěvníci neměli ani Rodný dům malíře Augustina Němejce, kde je vystavena replika opony divadla J. K. Tyla v Plzni a sbírka děl tohoto významného nepomuckého rodáka přelomu 19. a 20. století.

Součástí budovy Městského muzea a galerie Nepomuk je Informační a poradenské centrum, které se opět připojilo k prázdninové výzvě Léto s Déčkem. Nejen bohatou sbírku historických motocyklů a automobilů či výstavu modelů válečných letadel mají v Muzeu veteránů na Zelenohorské poště. V letošním roce se vrací zámek Zelená Hora s Terazkym do doby Černých baronů. Filmovou expozici si můžete užít o víkendech od června do konce září 2022.

Všechny informace najdete na nepomuk.eu

Zdroj: https://sdeleni.idnes.cz/plzen/navsteva-nepomuku-je-vyletem-za-zabavou-umenim-i-cestou-do-historie.A220425_094921_plzen-sdeleni_hradr