Přeskočit na obsah
MENU

Idea relikviáře ostatků Blahoslaveného Karla I. Habsburského

Slavnostní uložení relikvie blahoslaveného Karla I. Habsburského do kostela sv. Jana Nepomuckého v Nepomuku by mělo proběhnout za účasti Habsburků v březnu 2023 - při 630. výročí umučení sv. Jana Nepomuckého.


Relikviář, díky tomu, že uchovával ostatky svatých, měl vždy devoční význam. Právě proto lidé věřili, že má v sobě jakousi posvátnou sílu. Dotýkali se jich a to jim přinášelo ve spojení s modlitbou zvláštní požehnání spojené s mnoha zázraky. V katolických kostelech, kde se hojně vyskytují, je nejvíce drobných ostatkových relikviářů ve tvaru drobné monstrance. Jsou v nich uchovávány drobné ostatky světců (kůstky, části oděvu). Mnohdy jsou relikviáře pevnou součástí retabula oltáře. Z těchto předpokladů vychází i můj návrh.

Podstavec relikviáře (provedení bronz) a horní část (provedení barevné sklo) vychází z doby bl. Karla I., kde hlavním znakem avantgardního umění byl především kubismus a modernismus.

Horní část relikviáře (provedení barevné sklo) je koncipována  pro uložení ostatku na střed. Modernisticky pojaté bronzové propletené ratolesti - olivová, která je symbolem míru, a lipová, která vyjadřuje vztah Karla I. k Čechám. Obě směřují přímo k jeho ostatku-relikvii.

Červené sklo je symbolem 1. sv. války, modré symbolem míru.

Václav Česák - sochař

Návrh realikviáře