Přeskočit na obsah
MENU

Tip na výlet - Velhartice a okolí

Dnešní pozvání na výlet se týká lesnatého kraje Pošumaví, v němž se nalézají také starobylé Velhartice. Najdeme zde hned několik zajímavostí, památek a krásných tichých zákoutí. A není to ani příliš daleko - od Nepomuku sotva 40 kilometrů. Navíc, s naším městem mají Velhartice i historickou souvislost - jakou, to se dočtete na následujících řádcích.

O městečku Velhartice máme nejstarší zprávy z počátku 14. století. Osada však vznikla již dříve, a to při obchodní cestě do Bavor. Pošumavské městečko stoupající do svahu od říčky Ostružné (také Pstružné) je městskou památkovou zónou. Na náměstí stojí gotický kostel Narození Panny Marie, který je ve svém jádru románský. "Velhartická archa", pozdně gotický oltář z konce 15. století, který v tomto kostelíku stával, se dnes nachází v Národní galerii v Praze - v expozici středověkého umění v Anežském klášteře.

                      

Kousek cesty od městečka najdeme hřbitov a na něm gotický kostel sv. Máří Magdalény původem ze 2. poloviny 14. století. Jedná se o stavbu poněkud zasmušilou. Podle jednoho tradičního podání mělo být právě toto místo dějištěm Erbenovy balady Svatební košile. Naskytne se Vám odtud hezký výhled zpět k obci a hlavně ke hradu.

          

Kdybychom pokračovali po silnici ještě o kousek dál, došli bychom ke hřbitovu židovskému, který byl založen až po polovině 19. století. Nachází se zde okolo 60 náhrobků. Klíč od jeho brány si můžete vypůjčit od správy velhartického hradu. Další židovské hřbitovy bychom našli i po okolí, např. v Kolinci, Rabí a Švihově (švihovský je již ze 17. století).

A nyní již ke slavnému velhartickému hradu. Byl založen jako rodové sídlo pánů z Budětic na skále nad říčkou Ostružná (Pstružná). Poté se pánové sami začali zvát z Velhartic. Příslušníkem tohoto rodu a pánem na zdejším hradu byl i Bušek z Velhartic, komorník a přítel krále Karla IV. Na konci 14. století získali Velhartice sňatkem páni z Hradce. A zde se již pomalu dostáváme k propojení s Nepomuckem. Menhart z Hradce, člen Jednoty Zelenohorské, založené na hradu Zelená Hora a vedené Zdeňkem ze Šternberka, odvezl z Prahy a ukryl na pevném velhartickém hradu české korunovační klenoty, aby nepadly do rukou úhlavnímu nepříteli Jednoty, Jiřímu z Poděbrad. Klenoty měly cestou z hlavního města království přenocovat právě na Zelené Hoře. Další spojitost mezi oběma hrady tkví v osobě Zdeňka Lva z Rožmitálu, který je oba po nějaký čas vlastnil. Jižní palác, Rajský dům, donjon Putna, zcela ojedinělý hradní most s válcovými pilíři, lednici a cisternu tesanou ve skále i renesanční zámek s arkádami z doby pobělohorské - to vše najdete v hradním areálu. A přímo na nádvoří, v budově bývalého dvouštítého pivovaru, se můžete občerstvit ve zdejší restauraci a případně také shlédnout některou z výstav, které se zde v průběhu sezony konají. Přímo pod hradem pak můžete navštívit i malý skanzen pošumavských lidových staveb.

Dále je možné vydat se procházkou po velhartické naučné stezce a dojít až k chatě, kterou v minulosti vlastnil slavný český herec a kulturní osobnost Jan Werich. Se svou manželkou Zdenou zakoupili pozemek pro stavbu chaty roku 1938 od manželů Hanzíkových, kteří vlastnili pilu a mlýn v sousedství. Starší obyvatelé Velhartic dodnes na manžele Werichovy vzpomínají.

Z mnoha krás a zajímavostí Velhartic a jejich okolí stojí jistě za zmínku i nedaleký zámeček Nemilkov, nacházející se ve stejnojmenné vesničce. Na místě venkovského zámku stávala ve středověku zemanská tvrz, která byla v 16. století renesančně přestavěna - z této doby se dodnes částečně dochovala psaníčková sgrafita na fasádě. V průběhu staletí se na Nemilkově vystřídalo více majitelů, posledními (od počátku 19. století do roku 1945) pak byla rodina Schreinerů. Ti nechali zámek opět stavebně upravovat. Po odsunu posledního majitele získal zámeček zdejší MNV, následně JZD, a začalo dlouhé období nezadržitelného chátrání. Roku 2016 se však našli noví majitelé, kteří se s velkým nadšením a úsilím pustili do oprav a celkové obnovy tohoto malebného místa. Pokud budete mít zrovna štěstí a zastihnete je doma, opět od srpna (z důvodu rekonstrukce) Vás po svém "panství" ochotně provedou.

                          

Další podrobné informace a tipy naleznete: https://www.velhartice.cz/velhartice/historie.asp; https://www.hrad-velhartice.cz/cs; https://www.zamek-nemilkov.com/cs.

Tak tedy šťastnou cestu a mnoho neopakovatelných chvil v "ráji šumavském"!

Hana Černohousová