Šternberský dvůr u Nepomuku našel po letech chátrání nového majitele
V rámci letního seriálu Druhý dech aneb nový život památek, který věnujeme záchraně historických budov, jsme tentokrát navštívili barokní hospodářský dvůr Šternberk u Nepomuku na jižním Plzeňsku. Ten letos po letech chátrání získal nového majitele.
Areál hospodářského dvora Šternberk v minulém století vlastnila armáda. Objekty opustila před rokem 1989 a v roce 2004 dvůr převzala obec Klášter. Za 20 let se ale s areálem nic nedělo a dnes tam jsou na budovách propadlé střechy, zarostlý dvůr, bortící se zdi. Obec se proto rozhodla zchátralý komplex prodat a její zástupci letos v červenci podepsali s novým majitelem kupní smlouvu.
„V rozpočtu obce nejsou v současné době potřebné finance ani na provedení nejnutnějších oprav, náklady na něž se vyšplhají do desítek milionů korun. Kromě financí jsou naším problémem památkáři z Městského úřadu Nepomuk. Od nich jsme dostali mimo jiné pokutu 300 tisíc korun za to, že dle jejich názoru špatně pečujeme o tuto kulturní památku,“ vyjádřil se starosta Kláštera Lukáš Brož.
Dle Šárky Balvínové Kasalové z Národního památkového ústavu v Plzni by ale stačilo, kdyby obec učinila základní opatření, například zabezpečila plachtou střechy a investovala do údržby alespoň deset tisíc korun za rok. „To by rozpočet obce nijak nezatížilo a budovám dvora by to prospělo, nemusely by se bývaly dostat do takového stavu, v jakém se teď nachází.“
Teď se snad každopádně Šternberskému dvoru blýská na lepší časy. Novým majitelem areálu o rozloze 6,5 hektaru se stal jednatel společnosti AZ stavby Koresta s. r. o. Martin Novák. Ten na nic nečeká a už se pustil do obnovy. „Přál bych si, aby byl dvůr v budoucnu otevřený úplně pro všechny. Představuji si multikulturní centrum pro pořádání koncertů a celé řady dalších akcí.“