Přeskočit na obsah
MENU

75. výročí sestřelení Liberatoru - FOTOGALERIE

Dne 23. 2. 2019 proběhl Pietní akt a kulturní program k uctění památky obětí u Nepomuku sestřeleného amerického bombardéru B-24 Liberator v roce 1944 (75. výročí). Jedním z vrcholů programu byl přelet dvou gripenů nad městem. V rozšířené expozici v Městském muzeu najdeme trosky stíhačky Bf 110, jedné z těch, které měly za úkol zastavit americké Liberatory mířící na své cíle v Německu. Zaujme zejména část motoru a velké raketnice, které měla letadla pod křídly.

Podívejte se níže na snímky Milana Demely, Pavla Jirana, Jaroslava Sedláka a Pavla Motejzíka.

Program byl následující:
9.00 – mše svatá v kostele sv. Jana Nepomuckého za oběti sestřeleného bombardéru a za Raymonda A. Nouryho, který jako jediný přežil pád letadla
9.55 – příjezd kolony vojenských historických vozidel před radnici (nám. Augustina Němejce)
10.00 – koncert posádkové hudby
10.29 – přelet letadel JAS 39 Gripen
10.30 – pietní akt – položení věnců, proslov starosty města Nepomuk a další proslovy hostů, státní hymny, převoz věnců na místo dopadu sestřeleného bombardéru na Dubči
14.00 – komentovaná prohlídka a představení rozšířené expozice B-24 Liberator v Městském muzeu Nepomuk - zdarma
15.00 – přednáška Mgr. Karla Fouda na téma Dubeč 1944 – vzpomínka na muže Lt. Goddarda - zdarma

Akce připoměla příběh deseti mladých amerických letců, kteří zahynuli v únoru 1944 na Dubči u Nepomuku.

Operaci "Argument" provedla 8. a 15. letecká americká armáda ve dnech 19. - 25. února 1944 s cílem bombardovat zbrojní a letecké továrny v Německu a na okupovaných územích. Součástí operace byl i nálet dne 22. února 1944 na letecké továrny v okolí Regensburgu a Mnichova v Bavorsku. Součástí velkého svazu byly Liberatory B-24. Tyto čtyřmotorové letouny směřovaly na Plzeň, za hranice tehdejšího Protektorátu Čechy a Morava a pak změnily směr, tím se formace dostala nad západní Čechy. Zde se na osamocené americké Liberatory vrhly německé bitevní letouny. Sestřeleny byly postupně tři bombardéry, v jejichž troskách zahynulo dvacet amerických letců.

Z celé jedenácti členné posádky poručíka Goddarda, jehož letoun se zřítil na Dubči, se zachránil pouze střelec Sgt. R. A. Noury, který byl ze stroje vymrštěn. Krátce po dopadu byl nalezen místními lidmi, kteří ho dopravili do Chocenic, kde byl převzat okupační mocí. Válku přežil a Nepomuk navštívil hned dvakrát, v roce 2004 a 2009.

Světlo do celého případu zkázy bombardéru přinesly ještě předtím výzkumy Jiřího Koloucha z Prádla, který v místech tragédie začal kopat nedlouho po roce 1990. Kolekce předmětů nalezených na Dubči spolu s velkým množstvím dobových dokumentů, a to jak písemných, tak fotografických, je skutečně ojedinělá a právem budí zaslouženou pozornost v řadách odborné i laické veřejnosti. Sbírku máte možnost zhlédnout ve stálé expozici v Městském muzeu Nepomuk, zřízené u příležitosti 70. výročí této tragédie.

Fotogalerie